Dvadeset osmog lipnja 1991. godine, zapoviješću generala Martina Špegelja, osnovana je 107. brigada Zbora narodne garde sa zapovjedništvom u Valpovu. Brigada je pokrivala područje Donjeg Miholjca, Đakova, Našica, Orahovice i Valpova.
Brigada je, kao i ostale novoformirane postrojbe, bila odgovor na velikosrpske pretenzije sadržane u memorandumu SANU te na ostale oblike vojnih i političkih pritisaka na Hrvatsku, nakon referendumske odluke o izlasku iz Jugoslavije.
Nakon mobilizacije i obuke po mjesnim zajednicama, brigada je već sudjelovala u borbenoj akciji u Tenji, gdje je tada poginuo policajac Zdravko Ritgaser iz Kunišinaca. Nakon zauzimanja graničnih vojarni u Donjem Miholjcu, Podravskoj Moslavini i Viljevu u rujnu 1991. godine, brigada je došla do znatne količine naoružanja i opreme te se formirala i Druga bojna 107. brigade. Nabavkom haubica i ostalog oruđa u studenom, osnovan je i Mješoviti artiljerijski divizion, čime je brigada postala sposobna za izvršenje svih postavljenih zadaća.
U međuvremenu, osvajanjem vojarni u Našicama i Đakovu, osamostalili su se 1. i 2. bataljun, te su formirali 132. i 122. brigadu Hrvatske vojske. Miholjački četvrti bataljun postao je Treća bojna, a brigadi je smanjeno područje djelovanja. Unatoč tome, brigada je sudjelovala dijelovima postrojbi na gotovo svim ratištima u Slavoniji, pa čak i u Posavini.
Cijelo vrijeme postojanja brigade, neprijatelj nije prešao crte njezine obrane.
Brigada je za vrijeme svog postojanja imala 40 poginulih i na desetke ranjenih pripadnika. Dolaskom UNPROFOR-a je demobilizirana, a njezin put do završetka ratnih djelovanja nastavila je 107. domobranska pukovnija.
Ovaj datum je svečano obilježen kod spomenika poginulim braniteljima u Parku Matice Hrvatske u Donjem Miholjcu, gdje su vijence položili i svijeće zapalili predstavnici veteranskih udruga i udruga proisteklih iz Domovinskog rata, kao i predstavnici političkog života grada i susjednih općina.
Zahvalivši se prisutnima koji su došli odati počast osloboditeljima Hrvatske, gradonačelnik Donjeg Miholjca Dražen Trcović istaknuo je važnost obilježavanja svih datuma iz Domovinskog rata, u kojem je stvorena neovisna Hrvatska država, kako bi se ti važni povijesni događaji sačuvali i za sljedeće generacije.